„Vasaros kino stotis“ parodė šiuolaikinius filmus netradicinėje erdvėje

2014 metų liepos 9 – rugsėjo 6 dienomis įvykęs bendras AB „Lietuvos geležinkeliai“, Lietuvių kino akademijos (LiKA) ir renginių organizatoriaus „Made My Day“ projektas „Vasaros kino stotis“ šalies geležinkelio stočių keleiviams ir mažesnių šalies miestų gyventojams suteikė unikalią galimybę pamatyti šiuolaikinius lietuviškus kino filmus netipinėje aplinkoje.

Festivalis, prasidėjęs Vilniuje ir pasibaigęs Varėnoje iš viso apvažiavo 19 miestų. Buvo pasirinktos tos geležinkelio stotys, kurios turi didesnes patalpas, tinkamas improvizuotai kino salei. Geležinkelio stoties keleivių laukimo salėse atsirasdavo didžiulis ekranas ir sulankstomos kėdės, buvo įrengiama profesionali įgarsinimo aparatūra.

Įprastuose didmiesčių kino teatruose lietuviškų filmų bilietai kainuoja 8-20 litų. Tačiau „Vasaros kino stoties“ seansai buvo nemokami. Nepaisant to, žiūrovams buvo demonstruojama naujausia, aktualiausia ir įdomiausia 2012-2014 m. gamybos lietuviško kino produkcija, žinomų jaunosios kartos kino režisierių, „Sidabrinės gervės“ laureatų ir nominantų - Donato Ulvydo, Agnės Marcinkevičiūtės, Ernesto Jankausko, Jūratės Leikaitės-Aškinienės darbai.

Žiūrovams buvo parodyti tokie garsūs ir daug išreklamuoti filmai kaip lietuviškas detektyvas „Vardas tamsoje“ (akt. Neringa Varnelytė, Gediminas Storpirštis, Jurgita Jurkutė, kt.), komedija „Kaip pavogti žmoną“ (akt. Giedrius Savickas, Rimantė Valiukaitė, Ramūnas Cicėnas), „Anglijos karalienė pagrobė mano tėvus“ (akt. Mija di Marco, Gabija Siurbytė, Janina Matekonytė, Elvyra Žebertavičiūtė, kt.).

Kiekvienoje „Vasaros kino stotyje“ buvo rodoma po du – ilgametražį ir trumpametražį vaidybinius filmus, o kino vakarus pradėdavo vaikų programa su 3 lietuviškais animaciniais filmais. Jaunesnioji auditorija patvirtino, kad lietuviška animacija jiems yra ypač įdomi, nes nematyta, joje herojai veikia visiškai kitaip. Filmukuose vaikai gali atpažinti savo aplinką, kurioje auga, ir pasakas, kurias jiems seka tėvai.

Vaidybiniai filmai sulaukdavo įvairiaspalvės publikos dėmesio – būdavo tiesiog praeivių, laukiančių traukinio, ar žmonių, specialiai atvykusių iš miestelio. Pavyzdžiui, Švenčionėliuose susirinko miesto inteligentija, projekto organizatorius pasitikusi su sausainiais.

Apie projektą susirinkusiems pasakojo jo vedėjos, žinomos aktorės Sandra Daukšaitė-Petrulėnė, Eglė Driukaitė, Kristina Savickytė-Damanskienė.

Lietuviško kino magija ir įdomios užkulisių istorijos projekto metu pritraukė bemaž du tūkstančius žiūrovų. Sausakimšos salės laukė Tauragės, Vilkaviškio, Marijampolės, Pilviškių, Kretingos geležinkelio stotyse: kiekvienoje jų seansus stebėjo apie 200 žmonių.

Kalbinti žiūrovai teigė, kad projektas- labai naujas, vis dar neįprasta geležinkelio stotį prilyginti kino salei, bet tas netikėtumo faktorius projektą daro tik patrauklesniu. Kiekvieną filmą lydėdavo nuoširdūs aplodismentai. Projektui pasibaigus jo organizatoriai sulaukė 12-os savivaldybių atsiųstų oficialių padėkų, kuriomis buvo išreikšta viltis, kad projektas turės tęsinį.

LiKA informacija