Lietuvių kino akademijos bendruomenė liūdi netekus aktoriaus Donato Banionio

Šių metų balandžio 28-ąją atšventęs savo 90-metį teatro ir kino legenda, Nacionalinės kultūros ir meno premijos ir “Auksinės gervės” laureatas, Lietuvių kino akademijos garbės narys, vienas garsiausių ir talentingiausių Lietuvos teatro ir kino aktorių Donatas Banionis išėjo Anapilin. Lietuvių kino akademija gedi kartu su jo artimaisiais ir gerbėjais.

Užgeso pirmo ryškumo lietuvių teatro  ir kino žvaigždė – išėjo Donatas Banionis. Nugyventas ilgas gyvenimas. Užauginti vaikai ir vaikaičiai. Paliktas milžiniškas kūrybos paveldas. Išėjo laimingo likimo žmogus. Ramybė jam.” – savo mintimis dalinosi Akademijos tarybos pirmininkė dr. Gražina Arlickaitė .

Reikėtų didelio folianto Donato Banionio kino ir teatro vaidmenims išvardinti (bendras jų skaičius perkoptų per porą šimtų). Legendiniame Juozo Miltinio teatre D.Banionis pirmuosius vaidmenis sukūrė dar 1941-aisiais („Atžalynas“, „Sukčiaus testamentas“). Vėliau buvo garsieji spektakliai „Komivojažieriaus mirtis“  (1958), „Makbetas“ (1961), „Lauke už durų“ (1966), „Mirties šokis“ (1973), į kuriuos teatro gerbėjai eidavo žiūrėti Banionio.

Kino ekrane D.Banionis pasirodė 1959-aisiais („Adomas nori būti žmogumi“) ir liko jame iki šių dienų. Jį filmavo legendiniai režisieriai Vytautas Žalakevičius, Andrejus Tarkovskis, Grigorijus Kozincevas, Eldaras Riazanovas, Konradas Volfas. 

Vokiečių režisierius Konradas Volfas lietuvių aktoriui Donatui Banioniui patikėjo Bethoveno ir Gojos vaidmenis (1971, 1976). Laikas išbandė D.Banionio talento galią – jis aktyviai dirbo ir kine, ir teatre visą gyvenimą, dovanodamas žiūrovams nepamirštamus vaidmenis. Pakaktų paminėti jo sukurtą Vaitkų filme „Niekas nenorėjo mirti“ (rež. Vytautas Žalakevičius 1965), Krisą Kelviną juostoje „Soliaris“ (rež. Andrejus Trakovskis,  1972), Goją filme „Goja arba sunkus pažinimo kelias“ (rež. Konradas Volfas, 1971) kine, Borherto, Strindbergo, Gogolio pjesių herojus teatre. Atrodytų, kad kūrybinis nuovargis jam nepažįstamas.  Neseniai pasirodžiusiame jauno režisieriaus Donato Ulvydo filme „Tadas Blinda. Pradžia“ (2011) Banionio suvaidintas garsusis Muravjovas-Korikas eilinį kartą paliudijo garbaus amžiaus aktoriaus kūrybinę galią. Talentas ir patirtis visada buvo jo pripažinimo garantai.

Donatas Banionis ne kartą yra viešai sakęs, kad aktoriumi jį padarė du režisieriai – Juozas Miltinis ir Vytautas Žalakevičius. Panevėžio dramos teatro gerbėjai prisimena jį kaip vieną ryškiausių Juozo Miltinio teatro aktorių. Vytauto Žalakevičiaus filmuose Banionis vaidino nuolat. Jo vaidmenų skalė labai plati. Jo herojais buvo labai įvairūs žmonės – nuo dramatiškojo kolūkio pirmininko per prievartą filme „Niekas nenorėjo mirti“ (1965) iki santūraus žūtį pasirinkusio prezidento juostoje „Kentaurai“ (1978) ar nepamirštamo epizodinio svečio vaidmens filme „Atsiprašau“ (1982).

Populiarumas pelnė Donatui Banioniui nusipelniusio artisto (anuo metu – liaudies artisto) titulus ir Lietuvoje, ir Sovietų Sąjungoje. Nepriklausomoje Lietuvoje Donatas Banionis buvo apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino III laipsnio ordinu (1994), Didžiuoju komandoro kryžiumi (2004), Baltijos žvaigždės premija ir ordinu (2004).

Aktoriui 2008 metais, pirmosios  Lietuvos kino ir televizinio kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė“ ceremonijos metu, buvo įteiktas apdovanojimas už viso gyvenimo nuopelnus Lietuvos kinui „Auksinė gervė“. Nuo pat LiKA įkūrimo, Donatas Banionis buvo Akademijos garbės narys.

Donatas Banionis 2013 metais tapo nacionalinės premijos laureatu. Taip Lietuva atidavė deramą pagarbos duoklę vienam talentingiausių šio krašto kino ir teatro aktorių.

LiKA liūdi  kartu su visa kino ir teatro  bendruomene ir nuoširdžiai užjaučia artimuosius.

 Atsisveikinti su aktoriumi bus galima Panevėžyje, Juozo Miltinio dramos teatre šeštadienį ir sekmadienį. Pirmadienį nuo 9 iki 13 valandos aktorių bus galima pagerbti Vilniaus Šv. Jonų bažnyčioje. Amžino poilisio D. Banionis atguls Vilniaus Antakalnio kapinių menininkų kalnelyje, šalia žmonos.

LiKA informacija | A.Ufarto / BFL nuotrauka