G.Arlickaitę žavi tobulo paprastumo Kanų palmės šakelė

Ką tik nuvilnijo 63-iasis Kanų festivalis. Tai - svarbiausias metų įvykis kino pasaulyje. Į šį festivalį kasmet vyksta ir Europos kino akademijos narė, Lietuvos kino ir televizinio kino apdovanojimų “Sidabrinė gervė” vertinimo komisijos pirmininkė dr. Gražina Arlickaitė. Vos grįžusi iš Kanų ji dalijasi įspūdžiais.

 “Man Kanai – tai pirmiausia didelis ir svarbus darbas, susitikimai su partneriais, susitarimai dėl  filmų ir filmų žiūrėjimas. Todėl aš nieko nefotografuoju, nesifotografuoju ant raudonojo kilimo pati ir nefotografuoju kitų”, - sako dr. G.Arlickaitė, kai žurnalistai paprašo nuotraukų.

 Ji pabrėžia, kad Kanų festivalis iš tiesų yra bene pati didžiausia kino šventė pasaulyje: “Jos trauka, spindesys - tikras ir tariamas - yra  neabejotini. Juk būtent čia gimė idėja žengti raudonojo kilimo laiptais (ne šiaip patiestu raudonu kilimu). Čia spindi tobulu paprastumu žavinti Auksinė palmės šakelė, į kurią ir veda tie garsieji laiptai, ir kuriai vos sušvitus ekrane, salė ima ploti. Tiesiog už tai, kad ji yra. Per daugiau kaip pusšimtį metų nei šakelė, nei festivalio logotipas nesikeitė, jie tapo nenuginčijamu Kanų - didžiausio pasaulyje kino festivalio - vertės ir svarbos ženklu.”

 Dr.G.Arlickaitė atkreipia dėmesį, kad Kanai – tai ne tik didžiojo konkurso intriga, bet

ambicingų programų “Ypatingas žvilgsnis” (“Un cetain regard”), “Režisierių dvi savaitės” (“Quinzan des realisateurs”), “Kritikos savaitė” (“La semaine de la critique”)  atskirų žiuri vertinami filmai. Kartu tai - ir Kanų klasikos programos, specialieji seansai, juosiantys  pagrindines programas, žanrų, stilių įvairovė.

 “Čia juntamas gyvas šių dienų pasaulio kino pulsas. Tuo šis festivalis gyvas. Jis gyvas ir dvi savaites akį traukiančiu pasaulio kino žvaigždynu. Čia lengviau pasakyti, kokios žvaigždės nebuvo, nei išvardinti visas, kurios buvo. Po prašmatnių viešbučių balkonais nuolat budi armija reporterių, laukiančių kiekvienos garsenybės  pasirodymo. “Michael” ,- šaukia reporteriai, vildamiesi, kad Douglasas išeis į balkoną. Ar Quentinas Tarantino, ar Vudis Alenas, ar Kate Blanchet, ar  Juliette

Binoche, ar Javieras Bardemas...  Festivalis leidžia žvaigždėms spindėti. Visoks tas spindesys būna”, - pasakoja Gražina.

Grįžusi į Lietuvą ji jau ruošiasi nacionaliniems kino ir televizinio kino apdovanojimams “Sidabrinė gervė 2010”. Dr.G.Arlickaitė - pateiktų lietuviškų kino kūrėjų darbų vertinimo komisijos pirmininkė. Beviltiška prašyti, kad išduotų, koks lietuviškas filmas šiemet bus pripažintas geriausiu. Kol kas komisijos sprendimo dokumentai paslėpti po septyniais užraktais. Tačiau jau penktadienį, gegužės 28 dieną, 21.10 val. tiesioginėje LTV transliacijoje iš “Ūkio banko teatro arenos” paaiškės visi “Sidabrinė gervė 2010” laureatai. Nepraleiskite!